google-site-verification: googleae6c177f36b54f42.html Tez hazırlama, tez hazırlama merkezi. Tez yazımı ve tez konusu Yüksek lisans tezi Doktora tezi Makale yazımı Ankara Tez Merkezi®; tez hazırlama, ön lisans tez yazımı, lisans tez yazımı, yüksek lisans tez yazımı, proje yazımı, doktora tez yazımı, makale yazımı, tez önerisi hazırlama, literatür taraması konusunda destek sağlamaktadır.
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
        ANKARA TEZ MERKEZİ AKADEMİK DANIŞMANLIK MERKEZİ           

ANKARA TEZ MERKEZİ®

ANKARA TEZ MERKEZİ®

ANKARA TEZ MERKEZİ

TEZ NASIL YAZILIR

Bilgilendirme

Bizleri arayıp ne kadara tez yazıyorsunuz? şeklinde sorular geldiğinden dolayı birkaç hususta dikkatiniz çekmek istedik. Evet, tez yapımı ve tez yazımı sürecinde sizlere danışmanlık hizmeti sunmak için faaliyet gösteriyoruz.

 
Analiz veya araştırma olacak mı? Ön lisans seviyesi bir çalışma mı yoksa doktora seviyesi mi? Çalışmanın talep edildiği dilden hiç bahsetmiyoruz bile. Kısaca değinmeye çalıştığımız konuları lütfen okuyunuz.Tez Yazımı

Tez yapımı konusunda fikriniz olması adına bilgilendirmemiz önemlidir. Tez nasıl hazırlanır? Tez hazırlamanın ilk ve en önemli şartı anladığınız veya fikir yürütebileceğiniz bir konuda çalışma yapmak olmalıdır.

Her insanın ilgilisi veya bilgisi farklı konulardadır. İlginizin olmadığı bir konuda tez yapımı sürecini başlatırsanız sürece karşı motivasyonunuz düşer ve nitelikli bir çalışma hazırlayamazsınız. Tez yapımı konusunda en önemli detay başkalarının fikir ve düşüncelerini kendi düşünceleriniz gibi aktarmanızdır.


Tez Haızrlama


Bu konuda test programlarının olduğunu hatırlatmak isteriz. Onun dışında süreç, tez önerisi hazırlama, içindekiler oluşturma, yazım ve son olarak da biçimsel anlamda düzenleme şeklinde ilerlemektedir. Eğer araştırma bölümünüz varsa literatür bölümünü bitirdikten sonra araştırma, yöntem metot gibi bir bölüm eklemeniz gerektiğini de hatırlatmakta yarar olacaktır.
 


Tez hazırlama kuralları

Tez yapımı sürecinde tez hazırlama kılavuzunu elinizden düşürmeseniz iyi edersiniz. Çünkü kurallara uygun biçimde çalışma yapmazsanız, ilerleyen zamanda kuralları hazırlanmış çalışma üzerinde uygulamak daha zorlu olacak ve daha fazla zaman kaybetmenize neden olacaktır.


Biçimsel kurallar önemlidir ve hemen hemen birçok üniversitede temel farklılıklar göze çarpmaktadır. Tez hazırlama kuralları arasında belki de en önemlisi ise alıntı konusunda gösterilmesi gereken hassasiyettir. Bu konu başınızın ciddi anlamda ağrımasına ve ciddi suçlamalarla karşı karşıya kalmanıza neden olabilecektir. Kaynak göstermek çok kolay işlemdir ve kaynak gösterdiğiniz için kimse sizi ayıplamaz.

 

Tez hazırlama aşamaları

Tez hazırlama aşamaları, tez öneri formunun enstitüye teslim edilmesi, taslakların oluşturulması, taslakların danışman hocaya onaylatılması (ki bu uzun sürebilir), ve sonrasında yazın (literatür) kısmının tamamlanması ve en son aşama ise araştırma bölümünün tamamlanmasıdır.


Belirtilen aşamaları atlatabilirseniz geriye fazla bir yol kalmayacaktır. Ancak biçimsel düzenleme konusunda üniversitelerin son zamanlarda büyük önem gösterdiklerini ve danışman hoca tez yapımı sürecini onaylamış olsa bile enstitülerde ayrı bir departmanın tezi yazımı biçimsel özellikleriyle ilgilendiğini belirtmek gerekmektedir.

 

Tez hazırlama teknikleri

Öncelikli olarak iyi bir araştırmacı olmak önemlidir. Çünkü günümüzde doktora seviyeleri hariç genel olarak incelenmemiş konu bulunmamaktadır. Yine de artık ibrenin tersine döndüğünü ve bilginin inanılmaz yoğunlukta olması bir yana, bilgi kirliliği kavramının ortaya çıktığını belirtmek gerekmektedir.


Dolayısıyla bilgileri süzgecinizden iyi geçirmeli ve bilgi seçimi konusunda hassas davranmalısınız. Doğruluğu teyit edilebilir makale gibi kaynaklar kullanmaya özen göstermelisiniz. Daha önce hazırlanmış tezlerden yararlanmanız danışman hocanızın pek hoşuna gitmeyecektir.

 
Tez örnekleri

Tez örnekleri konusunda üniversitelerin kütüphanelerinde arşivler bulunmaktadır. Her üniversite kendi öğrencilerinin hazırlamış olduğu tezleri arşivleyip kütüphanelerinde saklamak durumundadır.

Onun dışında birçok üniversite tez yapımı sürecini tamamlamış olan öğrencilerinin çalışmalarını elektronik ortama aktarmakta ve ihtiyaç duyanların ulaşabileceği biçimde yayınlamaktadır. Son olarak ise en önemli tez örneği sunan kurum YÖK tez merkezidir. İnternet üzerinden ulaşılabilen ortamda –tezi hazırlayan öğrencinin izin vermesi koşuluyla- tüm tezler yayınlanmaktadır.
 
YÖK tez merkezi ulaşılabilirlik açısında kolay nitelendirilebilir ve arşiv anlamında daha geniştir. Unutmadan belirtmek gerekir ki, daha önce tez yapımı tamamlanmış bir çalışmanın size fikir vermekten başka bir yararı olmayacaktır. Kopyalama programları var olduğundan bu çalışmaları aynen kullanmanız mümkün değildir.

 

Tez hazırlama fiyatlandırma

Hazırlanması talep edilen çalışmanın akademik seviyesi, çalışmanın talep edildiği teslim tarihi, söz konusu tarihin hangi döneme denk geldiği (yoğun dönemlerde ücret artabilmektedir), çalışmanın herhangi bir programda analiz içerip içermediği, analiz içeriyorsa hangi programın kullanılmasının istenmesi, yaklaşık sayfa beklentisi, çalışmanın hazırlanması talep edilen dil fiyatlandırma konusunda temel kriterleri meydana getirmektedir.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret270254
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Hava Durumu